RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN BAHASA MELAYU
Tahun : 2 Jaya
Tarikh : 7 Ogos 2012
Masa
: 11.00 pagi hingga 12.00
tengah hari
Hari
: Selasa
Bilangan Murid
: 24 Orang
Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Tema
: Petani Moden
Tajuk :
Ikan
Standard Kandungan: Kemahiran
berbahasa
2.3 Membaca
kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang
jelas dan intonasi yang betul.
Standard Pembelajaran: 2.3.2 Membaca kuat pelbagai jenis ayat dengan lancar,
sebutan yang jelas,
intonasi yang betul dan berjeda.
Standard Kandungan: 3.8 Mengedit dan memurnikan hasil
pembelajaran.
Standard Pembelajaran: 3.8.2 Mengedit dan memurnikan perkataan daripada aspek ejaan dan baca.
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1. Membaca teks dengan intonasi dan sebutan
yang betul.
2. Mengedit sekurang-kurangnya 4 kesalahan ejaan
perkataan dalam lembaran kerja dengan
tepat.
3. Mengeja
perkataan dengan betul.
Kemahiran Bahasa :
Mendengar : bacaan teks
Bertutur :
Membaca :
bacaan teks
Menulis :
mengedit perkataan
Sistem bahasa :
Tatabahasa -
tanda baca
Sistem ejaan -
Sebutan dan intonasi - sebutan jelas
Kosa
kata / Peribahasa - menangkap, membakar,
membantu, gembira.
Pengisian Kurikulum :
Ilmu : Rajin, membantu, bersih
Peraturan Sosiobudaya : Kesantunan bahasa
Kemahiran Bernilai
Tambah : Kemahiran berfikir :
Menganalisis, menjana idea
Kecerdasan
pelbagai : Verbal linguistik
Kajian masa depan : Masa depan negara
Belajar
cara belajar :
Bacaan intensif
Bahan Bantu Mengajar : Video,
paparan gambar menggunakan Microsoft
Power Point, lembaran kerja, pantun dan teks.
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah melihat pelbagai jenis ikan.
Langkah/
Masa
|
Isi kandungan
|
Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Set induksi
(7 minit)
|
Lagu “Ikan kekek”.
Contoh soalan:
1. Apakah ikan yang boleh diternak?
2. Apakah ikan yang hidup di laut?
|
1. Guru
memaparkan video lagu
“ Ikan
Kekek”.
2. Murid
menyanyikan lagu tersebut.
3. Guru meminta
murid menyebut nama-nama ikan yang
ditunjukkan.
4. Murid
menamakan ikan yang di ketahui.
5. Guru bersoal
jawab dengan murid.
6. Guru
mengaitkan aktiviti tersebut dengan topik
pembelajaran.
|
BBM :
Video
-Menayang
kan video.
|
Langkah 1
(20 minit)
|
1. Teater
Pembaca
2. Teks (slaid
)
Tanda baca:
Nokhtah
Koma
|
1. Murid diberikan
teks bacaan.
2. Guru
menjalankan aktiviti Teater Pembaca.
a. 6 orang
murid diminta keluar dan
berada sebaris di hadapan kelas.
b. Murid
diminta membaca teks mengikut giliran.
c. Setiap
murid hanya membaca satu perenggan dari teks tersebut.
d. Murid
akan melangkah setapak ke
hadapan apabila tiba giliran.
e. Murid kembali ke belakang apabila
selesai membaca satu perenggan.
f. Murid perlu membaca dengan intonasi dan sebutan yang jelas.
3. Murid lain
yang tidak terlibat dalam aktiviti
Teater Pembaca perlu mendengar dengan teliti dan
mengenal
pasti tanda baca dan
mengesan
kesalahan ejaan.
4. Setelah
selesai Teater Pembaca, murid
meletakkan tanda baca dan mengedit kesalahan
ejaan dalam teks.
5. Semua murid
membaca teks
yang telah
diedit.
6. Guru memantau
bacaan murid dan membetulkan
kesalahan sekiranya ada.
7. Guru
menerangkan tanda baca.
|
BBM :
Teks
Nilai :
Keberanian, kerjasama
BCB: Bacaan intensif
|
Langkah 2
(15 minit)
|
Pancing Perkataan
(Rujuk lampiran 4 dan 5 )
Arahan:
Pancing perkataan dan betulkan kesalahan ejaan
perkataan tersebut.
|
1. Murid
dibahagikan kepada empat kumpulan.
(enam orang satu kumpulan)
2. Guru
sediakan 6 batang pancing dan
perkataan-perkataan yang diletakkan
di dalam beberapa bekas.
3. Guru
memberitahu peraturan
permainan:
- Setiap kumpulan diberi masa dua
minit untuk memancing
perkataan.
- Betulkan ejaan perkataan yang dipancing secara lisan.
- Kumpulan yang dapat banyak perkataan dikira pemenang.
4. Murid
dibimbing melakukan
aktiviti.
|
BBM:
Kad perkataan, pancing
KB:
Mengelas
kan.
Nilai: keberanian
|
Langkah 3
(15 minit)
|
Lembaran kerja 1
Arahan :
Kenal pasti kesalahan ejaan perkataan.
Kemudian, tulis perkataan
tersebut dalam borang pengurusan grafik di bawah.
|
1. Murid
diedarkan kertas lembaran kerja 1.
2. Murid
dikehendaki melengkapkan lembaran
kerja tersebut.
3. Murid
berbincang jawapan yang betul
dengan guru.
|
BBM:
Lembaran kerja 1
Jika tidak sempat murid sebut secara lisan
|
Pentaksiran
|
Bacaan teks:
Kelapa sawit
(Lisan)
Lisan dan bertulis
Bertulis
|
Murid membaca teks dengan intonasidan sebutan yang tepat.
Murid mengenali pasti tanda baca dan mengedit kesalahan
ejaan dalam teks .
Murid membetulkan kesalahan ejaan dalam peta grafik.
|
Langkah 1
Langkah 1
Langkah 3
|
Pemulihan
|
Kosa kata
|
Murid mengeja perkataan yang bergaris dalam teks dengan
betul.
|
Langkah 1
|
Pengayaan
|
Ikan.
|
Melukis gambar ikan dan menamakan bahagian-bahagian
ikan ( sirip, ekor, kepala )
|
Langkah 3
|
Penutup
(5 minit)
|
Pantun teka-teki
Video ‘ Ikan Kekek’
|
1. Guru memaparkan 2 rangkap
pantun pada layar tayangan.
2. Murid dikehendaki membaca pantunberamai-ramai.
3. Murid memberikan jawapan.
4. Guru menerapkan nilai murni.
5. Guru memberi peneguhan dan
ganjaran ( token dan hadiah)
kepada murid yang menjawab
soalan dan kumpulan yang
menang.
|
BBM:
Pantun
Nilai murni:
Kerajinan,
bersyukur
|
Alhamdulillah, syukur
kepada Allah kerana akhirnya saya dengan jayanya menghasilkan satu rancangan
pengajaran yang amat baik ini. Tugasan rancangan pengajaran harian ini
merupakan satu cabaran kepada saya. Ini disebabkan saya perlu menyediakan satu
rancangan pengajaran yang lengkap jika dibandingkan dengan penyediaan rancangan
pengajaran hari-hari biasa. Saya juga perlu menyesuaikannya dengan Microsoft
Powerpoint yang saya sediakan.
Kekuatan :
Saya mendapat banyak
manfaat dengan membuat tugasan ini kerana secara tidak langsung menambahkan
ilmu pengetahuan dengan pembacaan buku huraian sukatan pelajaran serta
buku-buku rujukan yang lain. Saya juga melayari internet untuk mencari
bahan-bahan yang berkaitan dengan tugasan ini.
Kelemahan :
Saya juga mempunyai sedikit
masalah dengan Sukatan Pelajaran Tahun 2 kerana saya kurang faham disebabkan
saya tidak mengajar tahun tersebut.
Cadangan mengatasi
kelemahan :
Oleh itu, saya telah
meminta pendapat kawan-kawan, yang kemudiannya menasihati saya supaya membaca dan
memahami sukatan pelajaran tersebut. Mereka juga menerangkan cara menyediakan
rancangan pengajaran ini dengan betul.